ویکی مارکتینگ

بازاریابی دیجیتال (Digital Marketing)


منظور از دیجیتال مارکتینگ، استفاده از رسانه‌های دیجیتال از قبیل اینترنت، موبایل و ... در مسیرِ بازاریابی و افزایش تعداد مشتریان یک برند است. بازاریابی دیجیتال در حال حاضر به عنوان هدفمندترین روش بازاریابی موجود شناخته می‌شود.
دو دلیل مختلف برای این موضوع وجود دارد. یکی اینکه در بازاریابی دیجیتال شما می‌توانید مخاطبان خود را با دقت بالایی مورد هدف قراد دهید.
دوم هم اینکه نتایج بازاریابی دییجیتال کاملاً قابل اندازه‌گیری هستند و ابزارهای مختلفی برای این کار موجود است.

بازاریابی داخلی (Inbound Marketing)


در بازاریابی داخلی، شما تمرکز خود را بر روی بهینه‌سازی وب‌سایت، سئو و تولید محتوای قوی می‌گذارید تا به این وسیله بتوانید مشتریان بیشتری را جذب نمایید.
در این بازاریابی شما می‌توانید از وبلاگ، فایل‌های صوتی و تصویری، کتاب‌های الکترونیکی، خبرنامه، سئو، بازاریابی شبکه‌های اجتماعی و ... کمک بگیرید.
بدین ترتیب این مشتری است که شما را پیدا خواهد کرد.

بازاریابی خارجی (Outbound Marketing)


منظور استفاده از روش‌های تبلیغاتی مختلف برای دسترسی داشتن به مشتری است.
این بازاریابی می‌تواند شامل تبلیغات بنری و کلیکی، ارسال ایمیل و پیامک، ایجاد ریپورتاژ و ... بشود. در این روش شما هستید که به دنبال مشتری می‌روید و او را هدف تبلیغات خود قرار می‌دهید.

همکاری در فروش (Affiliate Marketing)


یک همکار محصولات و خدمات شما را می‌فروشد یا آنها را تبلیغ می‌کند و در ازای کسب درآمد برای شما، مبلغی را دریافت می‌کند.

بازاریابی محتوا (Content Marketing)


در این نوع از بازاریابی شما به ایجاد محتوای ارزشمند و جذاب در زمینۀ کاری خود و پخش آن از طریق کانال‌های مختلف می‌پردازید.
بدین ترتیب افراد بیشتری از طریق موتورهای جستجو، شبکه‌های اجتماعی و ... شما را خواهند یافت و مطالب مفید شما باعث می‌شود اعتماد آنها جلب شود.

بازاریابی ایمیلی (Email Marketing)


در ایمیل مارکتینگ شما با ایمیل به تبلیغ برند خود پرداخته و مطالب مرتبط را با کاربران به اشتراک می‌گذارید. ایمیل مارکتینگ به دو روش انجام می‌شود.
شما می‌توانید ایمیل خود را به یک بانک ایمیل ارسال نمایید یا آنکه یک خبرنامه ایمیلی شکل دهید و از مشتریان بخواهید به اشتراک آن در بیایند.

بازاریابی پیامکی (SMS Marketing)


در اس ام اس مارکتینگ شما با ارسال پیامک به تبلیغ خود می‌پردازید و مشتریانی برای خود دست و پا می‌کنید.
بازاریابی پیامکی نیز به دو روش انجام می‌شود. یا پیامک خود را به بانک‌های آماده می‌فرستید، یا یک لیست از شمارۀ مشتریان را جمع‌آوری می‌کنید.

کوپون پیامکی (SMS Coupon)


کوپون پیامکی یک پیشنهاد است که به شکل یک پیامک برای مشتری ارسال می‌شود و او می‌تواند با نشان دادن این پیامک به شما یا استفاده از کدی مخصوص، از این پیشنهاد استفاده نماید.
مثلاً 20 درصد تخفیف در خرید خود دریافت کند.

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی (Social Marketing)


منظور استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای تبلیغ یک برند است. این می‌تواند به شکل تبلیغات پولی در این شبکه‌ها و صفحات آنها باشد، یا آنکه فقط با ایجاد صفحه در این شبکه‌‎ها و بروزرسانی آن میسر شود.

نرخ تبدیل (Conversion Rate - CR)


منظور از نرخ تبدیل تعداد افرادی است که به عنوان بازدیدکننده وارد سایت شما می‌شوند و تبدیل به کاربر یا مشتری سایت شما می‌شوند.
برای اندازه‌گیری نرخ تبدیل، ابتدا لازم است مشخص کنید که انتظار دارید بازدیدکننده چه کاری را در وب‌سایت شما انجام دهد و بر اساس آن این نرخ را اندازه بگیرید.
فرآیند بهینه‌سازی نرخ تبدیل را به اختصار CRO (معادل Conversion Rate Optimization) می‌نامند.

پرداخت به ازای کلیک (Pay Per Click - PPC)


تبلیغات کلیکی نوعی از تبلیغ هستند که در آن شما تنها به ازای هر کلیک به روی تبلیغ خود یک مبلغ مشخص را پرداخت می‌کنید.
این تبلیغات می‌تواند در موتورهای جستجو از قبیل گوگل انجام شود یا آنکه بروی سایت‌های مختلف نمایش داده شود و در کنار یک سئوی قوی می‌تواند بسیار برای سایت شما تاثیرگذار باشد.

تبلیغات گوگل (Google ADWORDS)


سیستم تبلیغات کلیکی گوگل است. به کمک این سیستم شما می‌توانید تبلیغات خود را در جستجوهای مرتبط گوگل یا در سایت‌های همکار گوگل نمایش دهید.

بازاریابی مجدد (Remarketing)


ریمارکتینگ یک شکل از تبلیغات پولی (یا همان PPC) است که به بازاریاب اجازه می‌دهد کسانی را هدف قرار دهد که قبلاً از وب‌سایت دیدن کرده‌اند.
این نوع تبلیغات آن کسانی را که در ‌گذشته به طریقی وارد وب‌سایت شما شده‌اند را دنبال می‌کند و دوباره از آنها دعوت به دیدن وب‌سایت شما می‌کند.
در این نوع تبلیغات شما می‌توانید مشتریان یک محصول مشخص یا کسانی را که یک فعالیت مشخص در وب‌سایت شما انجام داده‌اند را هدف قرار دهید.

تحلیل دیجیتال (Analytics)


منظور استفاده از ابزارها و آمارهای دیجیتال برای بررسی میزان موفقیت یک برند است. مزیت این نوع تحلیل آن است که شما می‌توانید اطلاعات بسیار معتبر و مفیدی را از مشتریان و نوع عملکرد خود بدست آورید.

تست ای / بی (A/B Testing)


به معنی آزمایش یک تکنیک جدید (A) از بازاریابی در مقابل یک تکنیک دیگر (B) در نقش کنترل آزمایش است تا ببینیم تکنیک جدید تا چه حد می‌تواند مفید باشد.

بازدید (Hit)


وقتی می‌گوییم یک وب‌سایت به تعدادی هیت داشته است یعنی این تعداد فرد مختلف از آن دیدن کرده‌اند.

ایمپرشن (Impression)


منظور از ایمپرشن تعداد افرادی است که یک تبلیغ را مشاهده کرده‌اند. در نظر داشته باشید که ممکن است آنها اصلاً بروی این تبلیغ کلیک نکنند و چیزی نخرند.

نرخ پرش (Bounce Rate)


منظور از نرخ پرش، درصد کاربرانی است که به وب‌سایت شما سر زده‌اند و بدون درگیر شدن با محتویات صفحه، آن را ترک کرده‌اند.
هر چقدر این درصد بیشتر باشد، یعنی وب‌سایت شما در جذب، نگه داشتن و تبدیل کردن مخاطب به کاربر ضعیف‌تر عمل کرده است و لازم است بیشتر روی آن کار کنید.

نرخ کلیک (Click Through Rate - CTR)


منظور تعداد کاربرانی است که بروی یک تبلیغ یا لینک از شما کلیک می‌کنند. صفحات وب‌سایت، ایمیل، پست‌های اجتماعی و ... شما همگی دارای لینک‌هایی هستند که می‌توان نرخ کلیک آنها را اندازه‌گیری کرد.

ترافیک طبیعی (Organic Traffic)


ترافیک طبیعی آن دسته از کاربران اینترنت هستند که با استفاده از روش‌های طبیعی و نه پولی به وب‌سایت شما هدایت شده‌اند و تبلیغات نبوده که آنها را مجاب به بازدید از وب‌سایت شما کرده است.
این نوع ترافیک می‌تواند از طریق قرار گرفتن در لیست‌های مختلف، بدست آوردن رتبه در موتورهای جستجو و گرفتن لینک از صفحات اجتماعی و ... حاصل شود.